The Ballad of Buster Scruggs

Coen Kardeşlerin 2018’de netflix de yayınlanan son filmi imdb’de 7.4 puan almıştır. Film içeriğinde 6 tane birbirinden bağımsız hikayeyi kapsıyor. İlk hikaye filme adını da veren “Buster Scruggs”ın hikayesi oluyor. Karakterin bize verdiği ilk mesaj, hiçbir zaman daha iyisini beklemediğini insanların hep oldukları gibi kabullendiğini belirtmek olur. Kendisi oldukça cesur, iyi şarkı söyleyen, eğlenceli ve alabildiğine hızlı silah çeken biri. Bize hünerlerini gösterdikten sonra kendisinden daha hızlı silah çeken biri tarafından öldürülür. Buster ancak öldükten sonra başına böyle bir şeyin elbet bir gün geleceğini kabullenebilir.

İkinci Hikaye

Bir kovboy ve banka soygunun hikayesidir. Kovboyu James Franco canlandırıyor. Kovboy soygundan sonra yakalanır; idama cezasına mahkum edilir. Adilce yargılanmıştır! Dünyanın her yanında bu kelimeyi duymak insanları gülümsetiyor. Coen’lerin mizah anlayışı bu konuda çok sıkı! Tam asılacakken kızılderililerin sayesinde bundan kurtulur. Bundan sonra bir inek hırsızı onu kurtarır fakat o da kovboyu bırakıp kaçınca kovboy tekrar yakalanıp idam cezasına çarptırılır. Adilce yargılanmıştır. Asılırken güzel bir kız görür. Son gördüğü şey bu olur.

Üçüncü Hikaye

Merhamet zorla gösterilmez. Gökten yavaşça inen yağmur gibi düşer. “Kanatsız ardıç kuşu” lakaplı gencin hikayesidir bu. Kolları ve bacakları yoktur. Ona yardım edip beraber para kazandıkları adam ile birlikte yaşarlar. Bu genç bilgelik derecesinde hikayelere sahiptir, çoğu eski ve edebi hikayaler, örneğin; habil ve kabil’in hikayesi gibi. Genc gösterisinde bu hikayeleri edebi ve usta bir hatip derecesinde insanlara aktarır. Bu onu etkileyici biri kılar.

“Senin aşkını hatırlayınca her şey benim olur, öyle ki değişmek istemem kralların hayatıyla bile.”

Onun yeteneği ilerleyen zamanlarda ilgi görmemeye başlar. İnsanlar matematik işlemi yapabilen bir tavuğa bile daha çok ilgi gösterirler. Bunu gören, gence sahip çıkıp ona bakan aynı zamanda üzerinden para da kazanmaya çalışan, adam tavuğu satın alır. Ve genci bir köprünün üzerinden ırmağın soğuk sularına bırakır. Artık yola tavukla devam etme kararı almıştır.

Dördüncü Hikaye

Bu bölümde yaşlı adam yani insan hayvanların mabedi olan ormana girer. Ve altın aramaya başlar. Orada kaldığı müddetçe hayvanların etinden ve sütünden yararlanır. Altını bulduğu zaman yine coen kardeşlere özgü bir durumla karşılaşırız. Biri onun sırtından vurur ve altınların asıl sahibi olmak ister. Ufak bir direnişten sonra yaşlı adam onu vuranı alt etmeyi başarır. Altınlarını alıp orayı terk eder. Doğa ve hayvanlar kendi güzel yaşam alanlarını insan gittikten sonra neşeyle devam ettirirler.

Beşinci Hikaye

Alice abisi Gilbert ve Başkan Pierce’in (köpek) hikayesi bir yol hikayesidir. Yolun sonuna doğru herkesin bir arzusu vardır. Çoğu gerçekleşmez. Alice’in abisi aniden rahatsızlanıp ölür. Bunun öncesinde konakladıkları otelde bulaşıcı hastalık muhabbeti yapılır. Abisinin ölümü bununla alakalıdır. Kafilede herkesin Başkan Pierce’in havlamasından şikayet ettiği söylenir ama görünürde kimse bir şey yapmaz. Ardından yolcu kafilesi ile ilgilenen Bay Knapp, Başkan Pierce’i vurmak için izin ister. Fakat onu öldürmeyi başaramaz. Devamında Alice yaverinin ücretini ödeyemeceği için Knapp’dan yardımcı ister. Knapp da ona evlenme teklifi eder. Hem artık düzenli yaşama geçmek ister hem de evlenme yaşı gelmiştir. Alice bunu kabul eder ve beraber gelecek hayalleri kurmaya başlarlar. Alice sonunda abisinin kaderini yaşamaktan kurtulmuştur. Ve aynı zamanda onun köpeği Başkan Pierce’den de.

“Emin olmak kolaya kaçmaktır.”

Başkan Pierce geri döndüğünde Alice’i çayır köpeklerinin izini sürmeye doğru götürür. Knapp oralarda olmadığı için iş arkadaşı Bay Arthur’un Alice’in peşinden gelmiştir. Ve tahmin ettiği şey başlarına gelir. Kızılderililer onlara saldırır. Bay Arthur Alice’e eğer vurulursam sen de kendini vurmalısın diye onu ikna eder. Yoksa kızılderililer ona çok daha kötü kötülükler yapacaklardır. Arthur vurulunca Alice kendini vurur. Fakat Arthur numara yapmıştır ardından kendisine yaklaşan kızılderiliyi haklamayı başarır. Arthur ve Başkan Price oradan sağ kurtulmayı başarır.

Altıncı Hikaye

Morgan Kalesine giden 5 kişinin hikayesi anlatılıyor. Bir dindar, bir nihilist, bir varoluşçu ve iki Azrail’den oluşan bir yolculuk bu. Bir yerde insanlar birbirine girer ve arabacıdan aracı durmalarını isterler fakat arabacı onlara kulak asmaz. Arabanın gittiği yer çoktan belirlenmiştir. Arabacı zamanı temsil ediyordur. Politikası böyledir.

“Bizim mesleğimizde insanlar ya ölüdür ya da diri.”

Sohbet ilerledikçe üç insan öldüklerinin ya da öleceklerinin farkına varırlar. Ve dünyevi dertler birden kaybolur. Ölüm hakkında sorular sormaya başlarlar. Morgan Kalesine gelince hiçbiri içeri girmek istemez fakat bundan da kaçış olmadığının farkındadırlar. İstemeyerek de olsa kaderlerini kabul ederler. Ölüm onlara kucağını açar ta ki başkaları da gelene kadar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir