Little Dieter Needs to Fly – Werner Herzog

Alman yeni-dalgası bizlere Rainer Werner Fassbinder, Wim Wenders ve Werner Herzog gibi birbirinden ilginç yönetmenlerle tanışmamızı sağladı. Alman yeni-dalgası her ne kadar diğer ‘yeni-dalga’ akımları kadar dikkat çekemese de birbirinden saklı cevherlere sahiptir. Buna başka bir yazımda uzunca değineceğime söz veriyorum. Gelelim Werner Herzog’a, yıllar onu hiç değiştirmedi ve çizgisinden asla sapmadı. Kendisinin ülkemizde sevildiğini biliyorum.

Herzog’un çektiği belgeseller her zaman ilginç ve çarpıcı konular üzerine olmuştur. Kubrick gibi filmlerinde delirmeye yakın karakterleri inceler. Filmlerin anlatımlarını genellikle kendisi yapar. 1997 yapımı Little Dieter Need to Fly filmine bir göz atalım…

Dieter Dengler, İkinci Dünya savaşı Almanya’sında dünyaya gelmiştir. Savaş sırasında evlerinin yakınlarından geçen bombardıman uçaklarından etkilenip pilot olmaya karar verir. 1960’larda Vietnam savaşına gönüllü olarak katılır. Savaşa girdiğinde ilk başlarda ona özel bir uçak ayarlayacaklarını her şeyin karşısında yerli yerinde olacağını sanmıştır, tıpki filmlerdeki gibi. Ama işler göründüğü gibi gitmez…

Dengler, Bir kaç yıl kadar patates soyduktan sonra pilotluk için ona şansının doğduğunu söylerler. Uçağıyla Laos yakınlarından geçerken düşer ve esir alınır. 40 kiloya kadar düşer… Belgesel, Dengler’in nasıl adada hayatta kalmayı başarıp kurtulduğu üzerine kurulu. Biraz gizem içeriyor gibi görünse de aslında öyle değil. Belgeseli izlenebilir kılan yönetmen Herzog’un, Dengler ile birlikte uzun bir yolculuğa koyulması… İkili, Dengler’in esir alındığı yağmur ormanlarına geri döner, böylelikle anıları canlanmaya başlar. Dengler’in anlattıklarını pür dikkatle dinliyorsunuz, Herzog bu konuda iyi bir iş çıkarmış bana kalırsa.

Little Dieter Needs to Fly
Little Dieter Needs to Fly

Dieter Dengler İkinci Dünya savaşı sırasında nazileri desteklemediği için işkence gören büyükbabasını rol model olarak gördüğünü ve hayatta kalmasında bunun önemli bir paya sahip olduğunu dile getirir.

Hayatının anlatıldığı sinema filmi

Herzog 2006 yılında başrolünde Christian Bale’nin yer aldığı Rescue Dawn isimli biyografik film ile bu olayı beyaz perdeye yansıtır. Çekilen belgeseli ve filmi de beğendiğimi söyleyeceğim. Hayatta kalmak üzerine kurulu hikayeleri seven biriyseniz Dieter Dengler ismini ve onun yaşadıklarını araştırmanızı tavsiye ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir