Lazzaro Felice

Lazzaro Felice Türkçesiyle “Mutlu Lazzaro” filmi İtalyan yönetmen Alice Rohrwacher’ın 2018 Cannes Film Festivalinde en iyi senaryo ödülünü kazanmıştır.

Film açılış sekansıyla bizi köy yaşantısına götürür. Kız arkadaşına sürpriz yapan genç bir adamı izleriz. Her şey güzel görünür. Fakat bu olayın sonunda misafirlere ikram edilecek bir şeylerin olmaması bizi şaşırtır. Bu ilk sahnenin sonunu gördüğümüzde o köyde bir şeylerin ters gittiğini farketmiş oluruz.

Film ilerleyen durumlarında garip bir köy portresiyle karşılaşırız. Yaşlı bir kadın, “markiz” diye hitap ettikleri, köylüleri köle olarak kullanmaktadır. Bu durumu da, “İnsanlar hayvan gibidir. Herkes birbirini kullanır.” cümlesiyle açıklar. Gerçekleri öğrenene kadar herkes köledir der, bir nevi. Ve herkesin bir üstünde veyahut bir altında itaat etme ya da boyun eğdirmesi gereken bir başka kişi vardır.

Filmin ikinci sekansında köylülerin uyanmasını sömürüldüklerini anlamalarını bekleriz ama böyle bir şey olmaz. Markiz De Luna’nın (köylüleri sömüren kadın patron) oğlu ana karakterimiz Lazarro ile yakın bir ilişki kurmaya çalışır. Lazarro masumca ona yardım eder. Lazzarro herkese yardım eder. Köy ahalisi bile onu sömürmekten, sürekli çalıştırmaktan vazgeçmez. Yatacak bir yeri bile yoktur. Bu döngü böle devam eder.

Markiz’in oğlunun kaybolma numarası neticesinde köye devlet görevlileri gelir. Köylüleri sömürü düzeninden kurtarır. Markiz’i yakalarlar.

Köylüler şehir hayatına geçtiklerinde yani bir nevi onları sömüren patronlarından kurtulduklarında dahi yine pek bir şeyin değişmediğini görürüz. Hepsi aynı karakterlerinde kalmış ve şehir hayatında bu sefer onlar insanları kandırarak ya da hırsızlık yaparak hayatta kalmaya çalışırlar. Yaşlılar her şeyden şikayet etmeye devam ederler.

Lazarro bir kurt metaforuyla köyden kurtulmayı başarır. Fakat şehre döndüğünde beraber yaşadığı köylülerin yaşlanmış halleriyle karşılaşır. Lazarro masumiyetiyle gencecik kalmayı başarmıştır. Bu bile köylüleri o kadar etkilemez. Çünkü onlar şimdi hayatta kalmak için paranın peşindelerdir. Yaşlılar daha aç gözlü görünürler.

Lazarro’nun bir amacı vardır. Markiz’in oğlu onu kardeşi olduğuna ikna etmiştir. Onu bulmaya çalışır. Fakat onu bulduğunda Lazarro yine isteğine ulaşamaz. Bir şekilde Lazarro köylülerle baş başa kalır.

Lazarro ilgisini çeken şeylerin peşinden gider. Müziğin, doğanın ve güzelliğin. Şehir insanı bütün bunları da mahvetmiştir.

Son sekansda Lazarro yanlış bir seçim yaparak bir bankaya girer. Şehir insanı onun masumiyetini anlamaz ve hırsızlıkla suçlanır. Bu onun ölümüne mal olur. Ve kurt metaforu bankadan çıkar. Şehirden uzaklaşmaya başlar.

Masumiyet, insanlık, sanat ve dünyanın bize sunduğu bütün güzellikler insanlar tarafından yok edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir